Marzysz o tatuażu, ale nie wiesz, czy możesz sobie na niego pozwolić? Chociaż większości osób nie przychodzi do głowy, by skonsultować decyzję z lekarzem, gdyż traktują tatuaż jako ozdobę, w niektórych przypadkach warto wcześniej wybrać się na rozmowę ze specjalistą.
Choroby a tatuaż
Osoby obarczone chorobami skóry bez wątpienia powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Wykonanie tatuażu jest zabiegiem inwazyjnym – skóra jest nakłuwana, a do organizmu zostaje wprowadzony tusz, odbierany jako ciało obce. Stan zdrowia tatuowanego wpływa na proces gojenia się tatuażu.
Również osoby z cukrzycą powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed podjęciem decyzji o tatuażu. Organizm cukrzyków o nieuregulowanej glikemii jest podatniejszy na infekcje oraz zakażenia. Skóra goi się dłużej, a tym samym proces gojenia tatuażu może przebiegać zupełnie inaczej niż u osoby w pełni zdrowej. W wielu przypadkach nie będzie to jednak przeciwwskazaniem, a tatuaż zagoi się równie szybko. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z doświadczonym lekarzem.
Aftercare
Niezależnie od stanu zdrowia, zadaniem każdego świeżo upieczonego posiadacza tatuażu, jest należycie zadbać o odpowiednią pielęgnację, która wpłynie na gojenie tatuażu. Jak dbać o tatuaż, by nie pojawiły się żadne niepożądane dolegliwości? Najważniejszym punktem jest zadbanie o higieniczne gojenie się tatuażu. Przemywaj skórę regularnie letnią wodą oraz delikatnym, nieperfumowanym mydłem. Wycieraj ją delikatnie, nie pocierając, lecz delikatnie osuszając, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym. Smaruj ranę przeznaczonym do tego kremem i noś lekkie, oddychające ubrania.
Dokładnie obserwuj gojący się tatuaż i zwracaj uwagę na swoje samopoczucie, aby wychwycić wszelkie niepokojące znaki. W ciągu pierwszej nocy u niektórych może wystąpić gorączka, a z tatuażu mogą wydzielać się płyny ustrojowe – to normalna faza gojenia się otwartej rany i nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują, a tatuaż wygląda niepokojąco, skonsultuj się z tatuatorem w celu ustalenia, czy stan, który obserwujesz jest normalnym zjawiskiem czy należy udać się do lekarza.