Jak przebiega proces gojenia się tatuażu?

Zastanawiasz się nad wykonaniem tatuażu, ale nie wiesz, jak zachowa się Twoja skóra po zabiegu? A może już jesteś świeżo upieczonym, szczęśliwym posiadaczem pięknego malunku na ciele, ale nie wiesz, czy tatuaż goi się prawidłowo? Przedstawiamy, jak po kolei przebiega proces gojenia tatuażu.


Gojenie tatuażu – etapy


1. Zapalenie

Nie zapominaj o tym, że tatuaż jest otwartą raną i chociaż niekoniecznie tak wygląda – trzeba ją adekwatnie do tego stanu traktować. Wystawianie rany na słońce, kąpiele (szczególnie te w morzu czy jeziorze), a nawet dotykanie tatuażu są wysoce niewskazane. W pierwszym etapie gojenia tatuażu najistotniejszym punktem jest zadbanie o prawidłową higienę oraz brak zanieczyszczeń wokół tatuowanego miejsca. Przemywaj skórę delikatnym, nieperfumowanym mydłem i smaruj ją lekkim, przeznaczonym do pielęgnacji ran bądź tatuażów kremem (zapytaj o odpowiednie produkty tatuatora). Podczas pierwszej nocy czy nawet kilku dni od zabiegu, z rany może wypływać osocze. Nie martw się zatem, jeśli z rany sączą się płyny ustrojowe zmieszane z resztkami nieprzyswojonego przez skórę tuszu – grunt to zachować na tym etapie odpowiednią higienę, a cały proces gojenia przebiegnie właściwie.


2. Regeneracja

To czas, w którym wytatuowana skóra zaczyna Cię swędzieć. Oznacza to, że proces gojenia przebiega właściwie – naskórek zaczyna się łuszczyć. Kiedy to nastąpi, świeża skóra zagoi się, a tatuaż przestanie być raną. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie drapać swędzącej skóry. Naskórek musi złuszczyć się samodzielnie. Jeśli będziesz mu w tym „pomagać”, może odwdzięczyć Ci się bliznami. Jedyne co powinieneś wówczas robić, to wciąż regularnie przemywać skórę, nie pocierać jej intensywnie ręcznikiem, lecz osuszać, oraz smarować delikatnym kremem.


3. Zagojony tatuaż

Po kilku tygodniach (około czterech) skóra będzie wyglądała na zagojoną. Możesz już traktować ją swobodniej – nie ma konieczności przemywania tatuażu tak często jak w pierwszych dniach. Wciąż warto pielęgnować skórę kremem nawilżającym, który pozwoli utrzymać żywe kolory na długo. Uważaj na działanie promieni słonecznych. W czasie pierwszych trzech miesięcy lepiej unikać zanurzania w morzu czy chlorowanym basenie. Im lepiej zadbasz o tatuaż, tym piękniej będzie Ci służył przez wiele lat.

Facebook
Twitter
LinkedIn