Tattoo Aftercare – czyli jak prawidłowo dbać o świeży tatuaż.

Świeży tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli właściwie zadbasz o tatuaż w pierwszych tygodniach, będziesz mógł cieszyć się intensywną czernią czy żywymi kolorami pod skórą na całe lata. Pierwsze dni są kluczowe w procesie gojenia tatuażu. Prawidłowe i bezpieczne wykonanie dzieła w profesjonalnym salonie tatuażu to jedno, zaś jego pielęgnacja w kolejnych dniach to część procesu, o którą musisz zadbać w domu, by nie zniszczyć dzieła tatuatora i móc cieszyć się wspaniałym malunkiem po jego zagojeniu.


Jak dbać o tatuaż?

Higiena to najważniejszy czynnik, o który powinieneś zadbać. Świeży tatuaż nie bez powodu jest określany otwartą raną – taką samą, do jakiej może dojść podczas nieplanowanego wypadku. Chociaż malowidło na skórze prezentuje się pięknie, jest efektem wprowadzania tuszu pod skórę specjalnymi igłami, a więc regularnego nakłuwania skóry i wprowadzania ciała obcego do organizmu, kawałek po kawałku. Dlatego też świeży tatuaż należy traktować w podobny sposób jak ranę – nie należy dopuścić do jej zainfekowania, gdyż może skończyć się to bliznami, które nie będą prezentować się atrakcyjnie. Może się również zdarzyć, że skóra pozbędzie się tuszu wprowadzonego pod skórę, przez co praca tatuatora będzie różniła się od efektu uzyskanego tuż po zabiegu. Dlatego nie zaniedbuj częstego przemywania skóry wodą oraz delikatnym, nieperfumowanym mydłem, które pozwoli zapobiec namnażaniu się niepożądanych bakterii. Podczas pierwszych dwóch tygodni nie wykonuj ćwiczeń ani męczących aktywności – pot przyspieszy tworzenie się bakterii i spowolni gojenie tatuażu. Smaruj tatuaż delikatnym, aptecznym kremem, polecanym specjalnie do pielęgnacji świeżych ran oraz tatuaży (zapytaj o radę swojego tatuatora). Nie przeznaczaj do tego celu drogeryjnych, zapychających skórę balsamów do ciała.


W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach, po wykonaniu tatuażu unikaj wystawiania go na słońce oraz długich kąpieli w słonej oraz chlorowanej wodzie. Odpowiednia pielęgnacja tatuażu sprawi, że po kilku tygodniach będziesz mógł swobodnie cieszyć się z pięknego malunku pod twoją skórą. Nie zapominaj o stosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które zapobiegną promieniowaniu UV i ochronią tatuaż przed blaknięciem. Regularne smarowanie wytatuowanej skóry kremem również pozwoli utrzymać żywe barwy na wiele lat.

Facebook
Twitter
LinkedIn